Jak ogłosić upadłość?

skontaktuj się

1. Zastanawiam się nad układem konsumenckim odnośnie hipoteki i chcę skorzystać z wakacji kredytowych. Mogę?

Tak, jak najbardziej. Dla postępowania układowego w tej materii nie ma znaczenia stopień wymagalności wierzytelności, zatem nie musisz idealnie czystego konta i braku zaległości w ratach – tutaj Sąd decyduje, a nie bank.

2. Czy układ konsumencki jest dla każdego? Wbrew pozorom tak – jeśli mamy dług (niekoniecznie kredyt) zabezpieczony hipotecznie to możemy coś z tym zrobić w drodze tego postępowania. Oczywistym jest fakt, że najczęściej będzie to kredyt, jednakże znam przypadki, gdzie były to zabezpieczenia z pozwów o zapłatę lub innych roszczeń, gdzie wierzyciel uzyskał zgodę Sądu na wpis do hipoteki.

3. Czy fakt, że zarabiamy wielokrotną średnią krajową eliminuje nas z tego rozwiązania prawnego, jakim jest układ konsumencki? Oczywiście, że nie! Nieważne ile zarabiamy, tylko ile wydajemy. Ktoś może mieć ogromny kredyt, gdzie rata wzrasta z 15k zł na 30k zł i jest w tej samej, a niekiedy gorszej sytuacji, niż osoba, gdzie rata wzrosła z 1,5k zł na 3k zł? Chodzi o poziom wzrostu i zagrożenie niewypłacalnością w przypadku braku interwencji ze strony Sądu, który akceptuje propozycję układową w granicach przewidzianych przepisami prawa. Musimy zwrócić uwagę, iż w dobie ogromnych płac w IT, jak i szalejących cen mieszkań i domów w ostatnim czasie kredyty na wielomilionowe kwoty nie były rzadkością, zwłaszcza w dużych miastach.

4. Prowadzę działalność gospodarczą. Czy rozwiązanie układu konsumenckiego może mi pomóc? Tak. Zarówno w spółce prawa handlowego jak i JDG. Warto zauważyć, iż w pierwszej kolejności ustawodawca wprowadził ten instrument prawny dla przedsiębiorców. Dopiero nowelizacja z marca 2020 r. umożliwiła wszystkim skorzystanie z niej. Co prawda procedura wygląda nieco inaczej, ale efekt jest ten sam.